Jakie wybrać buty do piłki nożnej?
Profesjonalne buty do piłki nożnej będą służyły przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest prawidłowe dobranie modelu, rodzaju oraz rozmiaru. W tym przypadku stylistyka i moda schodzą na drugi plan, a najważniejszy jest komfort i swoboda użytkowania. Jak wybrać buty do piłki nożnej? Na co zwrócić uwagę? Które będą najlepsze?

Korki a buty do piłki nożnej bez korków

Buty do piłki nożnej powinny być dobierane według rodzaju podłoża. Dlatego gra w korkach a butach do piłki nożnej bez korków jest ciężka do porównania. Poniżej wymieniamy typów butów do piłki nożnej i do biegania po boisku:

  • rekreacyjne – służą głównie do sportów uprawianych w formie rozrywki i przyjemności. Nie sprawdzą się zatem na codzienne, kilkugodzinne treningi w wymagających warunkach,
  • półamatorskie – są przeznaczone dla profesjonalistów, jednak nadają się do trenowania 1-2 razy w ciągu tygodnia,
  • półprofesjonalne – są to bardziej ekonomiczne wersje profesjonalnych modeli butów do piłki nożnej, są o wiele tańsze, dlatego też nie będą aż tak wytrzymałe, jednak wciąż zapewniają komfort gry i redukują ryzyko kontuzji,
  • profesjonalne – to buty wykonane z najwyższej klasy materiałów, są najdroższe ze wszystkich typów, przeważnie kupują je zawodnicy ligowi i znane gwiazdy sportu.

Buty do piłki nożnej: turfy

Turfy to buty do piłki nożnej na sztuczne, twarde nawierzchnie, murawę suchą lub bardzo śliską, a nawet śnieg. Przeznaczone chociażby do gry na orliku. Można w nich także trenować na hali, ale należy pamiętać o ich zredukowanej przyczepności. Ten rodzaj butów do piłki nożnej charakteryzują drobne wypustki na podeszwach. Dzięki temu ciężar ciała zawodnika rozkłada się równomiernie, a buty te zapewniają odpowiednie obciążenie stóp i stabilne podparcie gracza.

Buty do piłki nożnej: lanki

Lanki to wygodne buty do piłki nożnej, które przeważnie są bardzo lekkie i wygodne. Wyposażone są w korki ze sztucznego tworzywa, które są zlane z całością buta. Niestety, gdy jeden z korków się uszkodzi, konieczny będzie zakup nowej pary. Najpopularniejsze będą Under Armour, korki tej firmy są najchętniej kupowane wśród młodzieży.

Buty do piłki nożnej: wkręty

Wkręty to buty zwiększające ryzyko kontuzji. Dlatego nie nosi się ich piłkarskich imprezach młodzieżowych. Ten typ butów idealnie sprawdzi się tam, gdzie są wysokie wymagania terenowe i konieczna jest większa przyczepność. To zatem buty na naturalną, miękką, wilgotną murawę dla juniorów i dorosłych. Korki są wkręcane na wkręty z aluminium bądź metalu.

Jakie buty do piłki nożnej wybrać?

Buty do piłki nożnej dla chłopców muszą mieć odpowiedni rozmiar. Szczególnie istotna jest swoboda ruchu palców u stóp – turfy, lanki czy wkręty muszą być w przedniej części nieco szersze i wyższe niż standardowe obuwie sportowe. Powinny jednak dostatecznie komfortowo przylegać do stopy i nie zsuwać się z niej nawet podczas intensywnego wysiłku fizycznego na murawie. Ważna jest też elastyczna podeszwa, na tyle antypoślizgowa, aby młody zawodnik nie przewracał się w trakcie meczy rozgrywanych w deszczu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *