Moda Męska

Jakie wybrać buty do piłki nożnej?

16 lis, 20
Profesjonalne buty do piłki nożnej będą służyły przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest prawidłowe dobranie modelu, rodzaju oraz rozmiaru. W tym przypadku stylistyka i moda schodzą na drugi plan, a najważniejszy jest komfort i swoboda użytkowania. Jak wybrać buty do piłki nożnej? Na co zwrócić uwagę? Które będą najlepsze?

Korki a buty do piłki nożnej bez korków

Buty do piłki nożnej powinny być dobierane według rodzaju podłoża. Dlatego gra w korkach a butach do piłki nożnej bez korków jest ciężka do porównania. Poniżej wymieniamy typów butów do piłki nożnej i do biegania po boisku:

  • rekreacyjne – służą głównie do sportów uprawianych w formie rozrywki i przyjemności. Nie sprawdzą się zatem na codzienne, kilkugodzinne treningi w wymagających warunkach,
  • półamatorskie – są przeznaczone dla profesjonalistów, jednak nadają się do trenowania 1-2 razy w ciągu tygodnia,
  • półprofesjonalne – są to bardziej ekonomiczne wersje profesjonalnych modeli butów do piłki nożnej, są o wiele tańsze, dlatego też nie będą aż tak wytrzymałe, jednak wciąż zapewniają komfort gry i redukują ryzyko kontuzji,
  • profesjonalne – to buty wykonane z najwyższej klasy materiałów, są najdroższe ze wszystkich typów, przeważnie kupują je zawodnicy ligowi i znane gwiazdy sportu.

Buty do piłki nożnej: turfy

Turfy to buty do piłki nożnej na sztuczne, twarde nawierzchnie, murawę suchą lub bardzo śliską, a nawet śnieg. Przeznaczone chociażby do gry na orliku. Można w nich także trenować na hali, ale należy pamiętać o ich zredukowanej przyczepności. Ten rodzaj butów do piłki nożnej charakteryzują drobne wypustki na podeszwach. Dzięki temu ciężar ciała zawodnika rozkłada się równomiernie, a buty te zapewniają odpowiednie obciążenie stóp i stabilne podparcie gracza.

Buty do piłki nożnej: lanki

Lanki to wygodne buty do piłki nożnej, które przeważnie są bardzo lekkie i wygodne. Wyposażone są w korki ze sztucznego tworzywa, które są zlane z całością buta. Niestety, gdy jeden z korków się uszkodzi, konieczny będzie zakup nowej pary. Najpopularniejsze będą Under Armour, korki tej firmy są najchętniej kupowane wśród młodzieży.

Buty do piłki nożnej: wkręty

Wkręty to buty zwiększające ryzyko kontuzji. Dlatego nie nosi się ich piłkarskich imprezach młodzieżowych. Ten typ butów idealnie sprawdzi się tam, gdzie są wysokie wymagania terenowe i konieczna jest większa przyczepność. To zatem buty na naturalną, miękką, wilgotną murawę dla juniorów i dorosłych. Korki są wkręcane na wkręty z aluminium bądź metalu.

Jakie buty do piłki nożnej wybrać?

Buty do piłki nożnej dla chłopców muszą mieć odpowiedni rozmiar. Szczególnie istotna jest swoboda ruchu palców u stóp – turfy, lanki czy wkręty muszą być w przedniej części nieco szersze i wyższe niż standardowe obuwie sportowe. Powinny jednak dostatecznie komfortowo przylegać do stopy i nie zsuwać się z niej nawet podczas intensywnego wysiłku fizycznego na murawie. Ważna jest też elastyczna podeszwa, na tyle antypoślizgowa, aby młody zawodnik nie przewracał się w trakcie meczy rozgrywanych w deszczu.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz